Spotkania - relacje
Krótka relacja ze spotkań

W ramach projektu „Przyjazna, dostępna przestrzeń dla osób słabosłyszących odwiedziliśmy kilkanaście polskich miast. Byliśmy m.in. w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Szczecinie, Białymstoku... I choć frekwencja na nich marzyła nam się dużo większa, to ich wartość merytoryczna została wysoko oceniona przez uczestników.


Szczególnie niska frekwencja dotknęła nas ze strony osób zarządzających placówkami publicznymi. Mimo wysyłanych zaproszeń, naszych telefonów, na spotkania docierało niewiele osób.

To kolejny raz potwierdziło fakt, jak niska jest świadomość problemu niedosłuchu w Polsce i jak bardzo się go ignoruje. Z drugiej strony budujące było to, że ci, którzy zdecydowali się przyjść, szczerze angażowali się w spotkanie. Wielokrotnie dyskusje z naszymi prelegentami były bardzo żywe.
Zdjęcie prelegentów na jednym ze spotkań
Nasi prelegenci musieli odpowiadać na mnóstwo pytań, co robili z prawdziwą przyjemnością!
Do niektórych miejsc zapraszano nas ponownie – z niektórych zaproszeń już skorzystaliśmy, z innych na pewno skorzystamy.

Jednym z silnych punktów naszych spotkań były opowiadania naszych wolontariuszy o swoich doświadczeniach. Jedna z wolontariuszek zgodziła się opublikować swoje opowiadanie na naszej stronie. (LINK)
Zdjęcie wolontariuszki Gosi
Nasza wolontariuszka Gosia opowiadała tak ciekawie, że do Olsztyna zaproszono nas ponownie – na spotkanie z rodzicami słabosłyszących dzieci.
Dokładną agendę spotkań możecie obejrzeć sobie tutaj. Czasem musieliśmy ją modyfikować. Wydłużyła nam się również lista prelegentów, ponieważ spotkań było naprawdę dużo!

Ale nasze spotkania to nie tylko prelekcje, to także dobra zabawa – można było wygrać nagrody!
Zdjęcie nagrody którą można było wygrać w naszych konkursach
Zdjęcie osoby odbierającej naszą nagrodę na spotkaniu informacyjnym
Najlepszą relacją i oceną naszych spotkań będą relacje z pierwszej ręki – a więc cytaty z anonimowych ankiet przeprowadzanych wśród uczestników oraz cytaty z raportu ewaluacyjnego naszego projektu sporządzonego przez Magdę Kocejko z Fundacji Aktywizacja. Zapraszam do lektury!
Spotkania dla osób słabosłyszących i ich rodzin

Na spotkania przychodzili i sami słabosłyszący, i członkowie ich rodzin, czasem znajomi, a nawet zaprzyjaźnione osoby głuche. Każde nasze spotkanie było w pełni dostępne, by nikt z uczestników nie czuł się wykluczony.

Zapewniliśmy:
- pętlę indukcyjną oraz systemy FM wspomagające rozumienie mowy użytkownikom aparatów i implantów ślimakowych
- tłumacza języka migowego
- napisy na żywo
Zdjęcie Pani wpisującej na laptopie słowa prelegentów
Zdjęcie osób na sali wykorzystujących systemy wspomagania słyszenia podczas spotkania
Zdjęcie tłumacza języka migowego który na bieżąco przekazywał mówione treści
Zdjęcie tłumacza języka migowego który na bieżąco przekazywał mówione treści

„Zdecydowana większość badanych osób uznała, że jest zadowolona z udziału w spotkaniu - zdecydowanie tak odpowiedziało 40% uczestników, 45% uznało, że raczej tak.”

„Ponad 90% badanych uczestników spotkań uznało, że takie spotkania są potrzebne osobom słabosłyszącym (68% zdecydowanie tak, 25% raczej tak).”Kilka cytatów z ankiet:

„Dowiedziałam się, że osoby słabosłyszące mają prawo ubiegać się każdej dziedzinie o pomoc i nie wolno nas dyskryminować! Również dowiedziałam się o istnieniu pętli indukcyjnej o której nie wiedziałam.”

„Spotkanie uświadomiło mi jakie prawa mają osoby słabosłyszące oraz jakie są możliwości wspomagania funkcjonowania takich osób w przestrzeni publicznej. Poznałam akty prawne przydatne w domaganiu się właściwego traktowania, uzyskałam kontakt do organizacji na której pomoc mogę liczyć która dobrze rozumie problemy tej niepełnosprawności.”

„Idea uświadomienia osób słabosłyszących o możliwościach jakie dają pewne rozwiązania technologiczne jest jak najbardziej słuszna. Większość niedosłyszących nie zna rozwiązań i przyzwyczaiło się do upośledzonego funkcjonowania w życiu społecznym i publicznym, a tak być nie musi.”

„Osoby słabosłyszące potrzebują wsparcia w przezwyciężaniu ograniczeń wynikających z niepełnosprawności oraz porady, gdzie mogą takie wsparcie uzyskać. Spotkanie takie jest również obszarem integracji osób słabosłyszących.”

„Świadomość praw jakie przysługują osobom słabosłyszącym jest bardzo niska, takie spotkania uświadamiają że nie jesteśmy bezradni wobec nierespektowania naszych praw do pełnosprawnego udziału w życiu społecznym, słabosłyszący powinni się bardziej zorganizować i te spotkania mogą w tym pomóc”Na każdym naszym spotkaniu nasi eksperci od systemów wspomagania słuchu udzielali porad i zachęcali do korzystania z prezentowanych rozwiązań wspierających rozumienie mowy.

Każdy słabosłyszący mógł wypróbować system FM czy obejrzeć sprzęt pomocny osobom słabosłyszącym w codziennym życiu.
Zdjęcie sprzętów pomocnych osobom słabosłyszącym
Zdjęcie starszego Pana testującego słuchawki
Spotkania informacyjno-konsultacyjne dla decydentów

Choć tu frekwencja była szczególnie niska, to uczestnicy z udziału byli również bardzo zadowoleni i deklarowali wdrożenie poznanych rozwiązań w życie. Oby dotrzymali słowa!

„Zdecydowana większość badanych osób była bardzo zadowolona z udziału w spotkaniu (70%- zdecydowanie tak, 28%- raczej tak).”

„Badani uczestnicy spotkań planują wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Uznało tak ponad 90% osób (53%- zdecydowanie tak, 40%- raczej tak). „Kilka cytatów z ankiet:

„Fundacja, w której pracuje, stoi przed wyzwaniem rozwinięcia programu Pokonywanie Niepełnosprawności, a po tym spotkaniu na pewno znajdzie się w tej strategii pozycja dotycząca osób słabosłyszących.”

„Będę starał się zwracać większą uwagę na warunki w jakich prowadzę rozmowy z osobą słabosłyszącą. Będę mógł przekonywać osoby słabosłyszące, że warto domagać się swoich praw.”Zarówno decydenci, jak i słabosłyszący docenili materiały informacyjne, które przygotowaliśmy w ramach projektu. Wszystkie materiały są do ściągnięcia na naszej stronie.Link do materiałów
Zdjęcie materiałów informacyjnych, ulotek
Więcej relacji ze spotkań możecie obejrzeć w archiwalnych wpisach na naszym profilu na Facebooku. Serdecznie zapraszamy!